fbpx Jak dbać o aktywność fizyczną na wózku inwalidzkim?

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, a osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich również mogą korzystać z jej wielu korzyści. W artykule przedstawiamy, jak dbać o aktywność fizyczną na wózku inwalidzkim oraz jakie możliwości oferują nowoczesne wózki, takie jak Kuschall.

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego

Pierwszym krokiem do utrzymania aktywności fizycznej na wózku inwalidzkim jest wybór odpowiedniego modelu. Nowoczesne wózki, takie jak Kuschall, oferują szeroką gamę możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak lekkość konstrukcji, regulacja siedzenia czy możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia. Dobrze dobrany wózek pozwoli uniknąć niepotrzebnego obciążenia mięśni i stawów oraz ułatwi wykonywanie codziennych czynności.

Ćwiczenia siłowe i koordynacyjne na wózku

Ćwiczenia siłowe są niezbędne dla utrzymania zdrowia mięśni i kości. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, gumy oporowej czy lekkich hantli. Regularne ćwiczenia siłowe przyczynią się do poprawy siły mięśniowej, wytrzymałości oraz ogólnej sprawności fizycznej. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim często mają ograniczoną możliwość utrzymania równowagi oraz kontrolowania ruchów kończyn. Dlatego ważne jest wprowadzenie do programu ćwiczeń elementów poprawiających koordynację ruchową.

Aktywność fizyczna w grupie

Ćwiczenia na wózku inwalidzkim mogą być także doskonałą okazją do integracji społecznej i nawiązywania nowych znajomości. Warto poszukać lokalnych klubów sportowych czy grup wsparcia, które organizują zajęcia dla osób na wózkach inwalidzkich. Udział w takich grupach może przyczynić się do zwiększenia motywacji do regularnych ćwiczeń oraz poprawy samopoczucia.

 

zdjecie
aktywni na wózku