fbpx Jak nauczyć się samodzielnej jazdy na wózku inwalidzkim?

Jazda na wózku inwalidzkim może wydawać się trudna, ale z odpowiednią wiedzą i praktyką można osiągnąć niezależność i swobodę ruchu. Wyjaśniamy, jak krok po kroku nauczyć się samodzielnej jazdy na różnych modelach wózków inwalidzkich.

Zapoznaj się z budową wózka inwalidzkiego

Aby zacząć naukę jazdy na wózku inwalidzkim, warto najpierw zapoznać się z jego budową oraz funkcjami poszczególnych elementów. Dostępne w naszej ofercie aktywne wózki inwalidzkie zostały wyposażone w różne udogodnienia, takie jak regulowane podnóżki w modelu Kuschall K-Series czy też składana rama w wózkach Kuschall Champion i Compact. U nas znajdziesz też wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym, które prowadzi się inaczej niż klasyczne modele.

Opanuj techniki jazdy i zadbaj o bezpieczeństwo

Nauka jazdy na wózku inwalidzkim wymaga opanowania kilku podstawowych technik. Aby sprawnie poruszać się wózkiem, należy nauczyć się hamowania, skręcania i jazdy na wprost. W wózku inwalidzkim Kuschall Champion znajduje się lekki hamulec z regulowaną siłą docisku, która gwarantuje skuteczne i natychmiastowe zatrzymanie pojazdu.

W trakcie nauki jazdy należy pamiętać o bezpieczeństwie, a więc używać pasów, stosować się do zasad ruchu drogowego oraz unikać stromych zboczy czy znacznych nierówności terenu. Warto rozważyć zakup jednego z naszych akcesoriów czyniących jazdę bardziej komfortową, np. poduszki. 

Bądź cierpliwy i wygospodaruj dobre miejsce do nauki

Nauka jazdy na wózku inwalidzkim może być czasochłonna i wymagać sporej cierpliwości. Ważne jest zatem, aby nie zniechęcać się początkowymi trudnościami oraz systematycznie ćwiczyć. Pamiętaj też o znalezieniu odpowiedniego miejsca do nauki, takiego jak szeroki korytarz, parking czy spokojny plac zabaw. Lepiej unikać miejsc z intensywnym natężeniem ruchu.

zdjecie
wózek inwalidzki na przejściu dla pieszych