fbpx Kwestie związane z dofinansowaniem wózka inwalidzkiego

Kwestie związane z dofinansowaniem wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki to sprzęt, który znacznie zwiększa komfort życia osoby niepełnosprawnej. Dzięki niemu możliwe staje się samodzielne dotarcie do wielu miejsc, co jest dla wielu ludzi niezwykle ważne. Niestety, ceny tego wyposażenia nierzadko są bardzo wysokie. W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie? Kto ma prawo się o nie ubiegać?

Dofinansowanie wózka inwalidzkiego — ile wynosi?

Dokładna kwota, jaką można uzyskać, zależy od rodzaju sprzętu:

  • wózek inwalidzki ręczny — o dofinansowanie niego mogą starać się dzieci od 3 do 18 lat, a także dorośli. Przysługuje ono osobom, u których stwierdzono trwałe ograniczenie w samodzielnym poruszaniu się. W tym przypadku suma, jaką można otrzymać to 600 złotych;
  • wózek inwalidzki ze stopów lekkich, który można szybko złożyć oraz odczepić koła — dofinansowanie skierowane jest do dzieci od 3 do 18 roku życia oraz dorosłych, u których stwierdzono trwałe ograniczenie w poruszaniu się, jednak mogą one przemieszczać się samodzielnie na wózku. Suma, jaką można w tym przypadku uzyskać to 1700 złotych;
  • wózek inwalidzki specjalny np. z napędem elektrycznym — dotyczy dzieci od 2. do 18. roku życia oraz dorosłych z porażeniem i niedowładem trzy- albo czterostronnym. Dofinansowanie dotyczy również osób, które mają niedowład dwukończynowy jednostronny lub skrzyżowany. W tym przypadku maksymalna suma wynosi 3000 złotych, nie dotyczy jednak wózków inwalidzkich toaletowych.

Instytucjami, które mogą pokryć część kosztów związanych z zakupem wózka inwalidzkiego, są: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejski Ośrodek Pomocy i jego odpowiedniki. Mogą one dofinansować zakup do 150% wartości refundacji, jakiej udzielił NFZ.

Jak przebiegają kolejne kroki starań o wózek inwalidzki?

Aby starać się o wózek inwalidzki z refundacją należy posiadać ubezpieczenie NFZ. Zlecenie na sprzęt powinien wypisać lekarz z odpowiednią specjalizacją m.in. z ortopedii, neurologii, chirurgii ogólnej czy pediatrii. Z kolei lekarz medycyny rodzinnej może tylko zlecić wniosek na wózek o wartości dofinansowania przez NFZ o wartości 600 zł. Otrzymany dokument należy dostarczyć do oddziału NFZ osobiście lub drogą pocztową. Warto pamiętać, że może to zrobić ktoś, kto jest do tego upoważniony, jeśli niepełnosprawny nie ma takiej możliwości. Po otrzymaniu potwierdzenia trzeba udać się do sklepu stacjonarnego lub zrobić zakupy w sklepie internetowym. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z usług wykwalifikowanego doradcy, który właściwie dobierze wózek do potrzeb i wymagań jego użytkownika. Ważne jest również to, aby dana firma miała podpisaną umowę z NFZ.

zdjecie
niepełnosprawny na spotkaniu