fbpx Jaki napęd wybrać do wózka inwalidzkiego?

Jaki napęd wybrać do wózka inwalidzkiego?

Używanie wózka dla osób z niepełnosprawnością lub urazami pozwala na samodzielne przemieszczanie się zarówno w obrębie swego mieszkania, lub domu, jak i poza nim. Dłuższe korzystanie z wózka lub jazda w terenie będzie jednak męcząca, ponieważ poruszanie kołami z użyciem przymocowanych do nich poręczy wymaga sporej siły fizycznej. Przy dłuższym dystansie oraz konieczności pokonywania rozmaitych przeszkód będzie to stanowiło istotny problem. Podobne trudności wystąpią w przypadku osób w podeszłym wieku albo uskarżających się na dodatkowe dolegliwości. Rozwiązaniem może okazać się wybór wózka inwalidzkiego z napędem. Przekonajmy się, jakie urządzenia są dostępne i co mogą zaoferować.

Jakie są rodzaje napędów do wózków inwalidzkich?

Rozwiązaniem, które znacząco zwiększa mobilność osoby poruszającej się na wózku, są różne rodzaje silników elektrycznych montowanych w wózkach. Producenci takich systemów oferują kilka typów mechanizmów wspomagających jazdę. Mogą to być specjalne przystawki doczepiane do wózka w postaci modułu z silnikiem, akumulatorem oraz kołem napędowym odpowiedzialnym za przemieszczanie się całości. Dobrym przykładem takiego sprzętu będzie Smoov firmy Alber. Alternatywą może być silnik elektryczny umieszczony w piastach kół, co daje korzystny rozkład masy i ułatwia pokonywanie przeszkód terenowych w klasyczny sposób. W tej kategorii znajdują się m.in. oferowane przez firmę Alber napędy e-motion i e-fix oraz Twion. Ciekawą alternatywą sprawdzającą się zwłaszcza poza domem jest przystawka z kierowanym kołem e-pilot.

Co dają przystawki z napędem?

Wózek wyposażony w przystawkę daje zbliżone możliwości do wózka elektrycznego, jest jednak mniejszy, lżejszy i bardziej zwrotny, a także łatwiejszy w obsłudze. Nie ma też problemów z załadowaniem go do auta.

zdjecie
mężczyzna na wóżku