fbpx Jaki wózek wybrać dla bardzo aktywnej osoby niepełnosprawnej?

Jaki wózek wybrać dla bardzo aktywnej osoby niepełnosprawnej?

Korzystanie z wózka pozwala osobom z niepełnosprawnościami znacznie zwiększyć swoją mobilność, a co za tym idzie poprawić jakość życia, ułatwiając samodzielne wykonywanie codziennych czynności. Rozwiązaniem, które sprawdzi się najlepiej w przypadku tych, którzy chcą pozostawać w ruchu i przemieszczać się mimo konieczności borykania się z rozmaitymi barierami architektonicznymi są aktywne wózki inwalidzkie, których historia i konstrukcja wywodzi się od wózków sportowych, łącząc ich wytrzymałość oraz poziom dostosowania do anatomii użytkownika ze stabilnością i komfortem konstrukcji klasycznych. Przekonajmy się, czym są wózki aktywne i na jakiej zasadzie powinno się je dobierać.

Czym jest wózek aktywny?

Wózek aktywny ma w porównaniu z modelami klasycznymi znacznie bardziej złożoną konstrukcję i zredukowaną masę. Cechą charakterystyczną jest indywidualnie dobierany środek ciężkości oraz kąt siedziska, co ułatwia manewrowanie oraz pokonywanie przeszkód. Urządzenia tego typu, różnią się budową od wózków klasycznych i nie muszą posiadać pewnych elementów wyposażenia, które jest obowiązkowe dla wózków klasycznych, jak chociażby rączki do pchania dla opiekuna bądź podłokietników. Wózki aktywne ze względu na użyte do produkcji materiały oraz ich bardziej zaawansowaną konstrukcję są bardziej sztywne, a zarazem wytrzymałe na przeciążenia. Często ich koła są ustawione pod kątem, a wymiary zewnętrzne są maksymalnie zmniejszone, by zagwarantować lepszą zwrotność.

Jak dobrać wózek aktywny?

Dobór wózka aktywnego odbywa się z uwzględnieniem indywidualnych cech jego użytkownika, jego preferencji dotyczących komfortu oraz bezpieczeństwa przebywania na wózku. Należy wziąć pod uwagę następujące parametry wózka pod uwagę: szerokość, głębokość oraz kąt nachylenia siedziska, wysokość oraz kąt nachylenia oparcia, kąt gięcia przedniej części ramy, długość oraz rodzaj podnóżka (stały, lub z regulacją kąta pochylenia pojedynczy, lub dzielony. Istotne są również boczki, które mogą być profilowane lub proste z podłokietnikami. Bardzo ważne jest uwzględnienie wskazań medycznych np. ograniczeń związanych z rodzajem dysfunkcji, lub rodzaju napięcia mięśniowego. Istotne są też możliwości fizyczne czy styl życia.

zdjecie
niepełnosprawni grają w tenisa