fbpx Jaka jest właściwa pozycja ciała na wózku? | Warto wiedzieć

Dlaczego właściwa pozycja ciała na wózku jest tak istotna dla zdrowia?

Oparcia MATRX

Przyjęcie właściwej pozycji ciała w trakcie siedzenia na wózku inwalidzkim i utrzymanie jej przez dłuższy okres czasu bez odpowiedniego oparcia, może być bardzo męczące i wyczerpujące. Właśnie dlatego powstał System MATRX, który jest rewolucją w oparciach do wózków inwalidzkich. Dzięki systemowi MATRX można znacznie poprawić nie tylko komfort siedzenia na wózku, ale także własną aktywność poprzez zapewnienie właściwego podparcia. W związku z niepełnosprawnością i jej różnymi aspektami, na przykład wysokim lub niskim napięciem mięśniowym, problemami ze stabilizacją w płaszczyźnie czołowej, poprzecznej i strzałkowej tułowia, osłabioną siłą mięśniową, pierwotnymi lub wtórnymi ograniczeniami ruchomości stawów, deformacjami lub asymetrią ciała - przyjmowana pozycja podczas siedzenia na wózku inwalidzkim może być niekomfortowa i prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie jeśli proces nieprawidłowego siedzenia rozciąga się w czasie. Nieprawidłowa pozycja tułowia podczas siedzenia na wózku może skutkować negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ale przede wszystkim utrudnia aktywność i samodzielność oraz funkcjonowanie w codziennym życiu. Niewłaściwa pozycja na wózku może prowadzić powodować:

  • odleżyny pojawiające się w miejscach, gdzie zbyt duży nacisk rozkłada się na zbyt małą powierzchnię ciała,
  • przykurcze,
  • spadek mobilności i tym samym ogólnej sprawności spowodowany gorszymi możliwościami napędzania wózka,
  • pogłębianie istniejących dysfunkcji (np. deformacje, pozycja ciała wymuszona określonym napięciem mięśniowym),
  • nieprawidłową pozycję miednicy, prowadzącą do skolioz.

ROZWIĄZANIEM JEST SYSTEM OPARCIA DO WÓZKA INWALIDZKIEGO MATRX

System oparcia MATRX pomaga przyjąć prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia na wózku oraz zapobiega niekorzystnym skutkom zdrowotnym spowodowanymi niewłaściwą pozycją podczas siedzenia na wózku. Ponadto oferuje bardzo wysoki komfort, bezpieczeństwo bocznego trzymania tułowia i zapewnia maksymalną mobilność. Oparcia MATRX pasują do wszystkich modeli wózków inwalidzkich i posiadają szereg regulacji, dzięki którym można je indywidualnie dopasować do użytkownika. W zależności od potrzeb użytkownik ma do wyboru system oparcia:

  • MATRX® MX2 wykonane z karbonu,
  • MATRX® Elite Back / Deep Beck,
  • MATRX® PB Back / Deep Beck,

Oparcia różnią się między sobą: głębokością oparcia – od 8 cm do 18 cm, zmiennym kątem pochylenia oparcia wysokościami oparcia od 230 do 510 mm szerokościami od 310 do 760 mm.

System oparcia MATRX zapewnia: lepszą pozycję podczas siedzenia w porównaniu do elastycznych oparć, stabilizację tułowia w każdej płaszczyźnie przyjęcie bezpiecznej pozycji na wózku równomierną dystrybucję nacisku na całe oparcie, lepszą stabilizację i możliwość dłuższego przebywania na wózku w poczuciu komfortu.