fbpx Komfort siedzenia - fakty i mity

Komfort siedzenia - fakty i mity

Jak dobrać poduszkę do wózka

W tym artykule chcemy zwrócić szczególną uwagę na poduszkę siedziska do wózka inwalidzkiego. Proszę nam wierzyć, widzieliśmy już chyba prawie wszystkie wynalazki na czym można siedzieć. Od amatorskich poduszek zrobionych ze starych „jaśków”, koców, gąbek z foteli po profesjonalne poduszki pneumatyczne przeciwodleżynowe. Zauważyliśmy pewien istotny problem, który postanowiliśmy przybliżyć, a mianowicie właściwy dobór odpowiedniej poduszki istotnie wpływa na komfort siedzenia i stabilizację miednicy oraz dodatkowo zabezpiecza przed powstaniem odleżyn.

Dlaczego właściwa poduszka siedziska jest tak bardzo istotna dla zdrowia?

System poduszek FLO-TECH do wózków inwalidzkich przeznaczony jest specjalnie dla osób, które codziennie przez wiele godzin korzystają z wózka inwalidzkiego. Technologia FLO-TECH uwzględnia potrzeby różnych osób, a poduszkę dobiera się indywidualnie do potrzeb zdrowotnych użytkownika uwzględniając jego wagę i wymagania.

Poduszki FLO-TECH przeznaczone są dla trzech grup odbiorców:

  • dla osób z umiarkowanym ryzykiem powstania odleżyn,
  • dla osób z wysokim ryzykiem powstania odleżyn,
  • dla osób z bardzo wysokim ryzykiem powstania odleżyn.

Poduszki FLO-TECH wyprodukowane są ze specjalnych materiałów o różnej strukturze i gęstości, które pod wpływem ciężaru i temperatury ciała przyjmują kształt użytkownika. W ofercie znajdują się również poduszki pogłębiające kąt siedzenia na wózku, jak również niwelujące dysfunkcje bioder. Właściwie dobrana poduszka zapewnia stabilizację miednicy i wymusza prawidłową postawę ciała zabezpieczając użytkownika przed konsekwencjami przyjęcia nieprawidłowej pozycji na wózku. Do dalszych zalet poduszek FLO-TECH należy termo-przepuszczalność oraz termiczne dostosowanie się do temperatury ciała, zabezpieczając użytkownika przed procesem przegrzania czy wręcz odparzenia. Zachęcamy do zapoznania się szerokim wachlarzem produktów MATRX i chętnie dobierzemy idealną poduszkę do Twoich potrzeb.

CO TO JEST ODLEŻYNA I MECHANIZM JEJ POWSTANIA.

Odleżyny zawsze zaczynają się uszkodzeniem powierzchni skóry. Powierzchnia skóry wynosi około 2m2, a jej ciężar to 4-10 kg. Jest ona największym i jednym z najważniejszych narządów naszego ciała. Z definicji odleżyny wynika, że jest ona umiejscowionym uszkodzeniem skóry i/lub głębszej tkanki, które zwykle pojawia się na wypukłości kostnej w wyniku występowania sił ucisku lub połączenia sił ucisku i rozrywania.”

Częściami ciała szczególnie podatnymi na powstanie odleżyny są wystające kości oraz miejsca niewystarczająco pokryte przez tkankę mięśniową i tłuszczową. Możemy wyróżnić następujące obszary ryzyka wystąpienia odleżyn: pięty, kość ogonowa i pośladki, kość krzyżowa, kręgosłup, łokcie, wyrostki kolczyste, łopatki.

Zgodnie z EPUAP wyróżniamy 4 kategorie odleżyn:

Kategoria 1 - „Skóra nieuszkodzona z miejscowym zaczerwienieniem nieblednącym, zwykle umiejscowiona nad wyniosłością kostną. W przypadku skóry silnie pigmentowanej, blednięcie i zaczerwienienie może być trudno dostrzegalne. Jedynym objawem może być lokalna zmiana barwy skóry, odróżniająca się od otoczenia..”

Kategoria 2 - „Utrata części grubości skóry właściwej, objawiająca się jako płytkie otwarte owrzodzenie, z czerwonym/różowym dnem rany bez ziarniny. Może też objawiać się jako nieuszkodzony albo pęknięty/otwarty pęcherz wypełniony osoczem.”

Kategoria 3 - „Utrata skóry pełnej grubości. Widoczna jest tkanka podskórna, ale mięśnie i ścięgna nie są widoczne. Ziarnina może być obecna, ale nie utrudnia oceny głębokości ubytku tkanki. Może być obecne podminowanie brzegów rany oraz drążące tunele.”

Kategoria 4 - „Utrata skóry pełnej grubości z odsłonięciem kości, ścięgien i mięśni. Ziarnina i martwica pokrywają w części albo w całości dno rany. Często obecne podminowanie brzegów rany oraz drążące tunele.”

Jak powstaje odleżyna?

Zwiększony nacisk, na przykład podczas siedzenia, powoduje ściśnięcie naczyń krwionośnych, co prowadzi do trwałego zakłócenia przepływu krwi, obniżonego metabolizmu i niedostarczeniu odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu. W miejscu tym dochodzi do nagromadzenia substancji toksycznych, które nie są w wystarczający sposób wydalane z organizmu. Powstawanie odleżyn jest połączone z wieloma zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi czynnikami. Kombinacja ta determinuje indywidualne ryzyko powstawania odleżyn.

Co powoduje odleżyny?

Czynniki zewnętrzne oddziałujące na skórę w postaci:

  • ciśnienia siły ścinającej (jest definiowany jako siła oddziałująca prostopadle i bezpośrednio na skórę, która to przylega do powierzchni wózka inwalidzkiego, poduszki/oparcia. To powoduje ściśnięcie tkanki pomiędzy powierzchnią mającą kontakt ze skórą oraz kością pod skórą w obszarze narażonym na uszkodzenia.​ W tym miejscu krążenie krwi i metabolizm są ograniczone. Przy regularnych zmianach pozycji ciała, takie problemy w zasadzie nie występują ze względu na zewnątrzpochodne ciśnienie. Jednakże, jeśli taki nacisk trwa zbyt długo, może to prowadzić do obumarcia tkanki, powodując odleżynę. Są to zwykle okrągłe rany z jasnymi krawędziami.
  • Tarcie (skóra często ociera się o powierzchnię, na przykład w momencie zsuwania się z wózka inwalidzkiego. Większość zranień tego typu jest powierzchowna i szybko się goi. Jednak procesy gojenia ran u pacjentów z podwyższonym ryzykiem zranień nie są takie proste. Może bowiem prowadzić do poważnych długotrwałych uszkodzeń. Zranienia spowodowane tarciem zwykle objawiają się w postaci otarć lub pęcherzy.
  • Wilgoć (na przykład na przykład, z powodu niekontrolowania czynności fizjologicznych może zmiękczyć skórę. Skóra staje się wrażliwsza i mniej odporna na wszelkie urazy. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry i utrzymywać ją czystą i suchą.

NAGMINNE BŁĘDY PRZY WYBORZE PODUSZKI

Powszechnym błędem jest używanie jako poduszki siedziska wszelkiego rodzajów jaśków, zwiniętych koców czy starych tapicerskich gąbek. Kolejnym błędem jest siedzenie na tym na czym siedzi ktoś inny. Pamiętajmy, że poduszki dobierane są indywidualnie do każdej osoby i czyjaś poduszka niekoniecznie będzie właściwa dla Ciebie. Wręcz przeciwnie może być szkodliwa, ponieważ każdy ma inne potrzeby i wymagania. Długotrwałe siedzenie na poduszce pneumatycznej może powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu skóry oraz prowadzić do zatracenia mechanizmów obronnych skóry. Wynikiem czego jest zwiększona podatność skóry na powstanie trudnogojących się ran – odleżyn.