fbpx Rodzaje wózków i akcesoria do wózków inwalidzkich

Rodzaje wózków i akcesoria do wózków inwalidzkich

Wózek inwalidzki jest sprzętem niezbędnym w celu umożliwienia przemieszczania się i uczestniczenia w normalnym życiu osobom z niepełnosprawnością, lub sprawnym inaczej. Może być to rozwiązanie czasowe np. w związku z urazem, który wymaga stopniowego powrotu do pełnej sprawności, jednak ze względu na różnego rodzaju dysfunkcje i schorzenia częściej wózek inwalidzki staje się niezbędnym elementem dnia codziennego osób niepełnosprawnych na długie lata. Wyjaśniamy, w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć, dokonując wyboru wózka inwalidzkiego lub jakie zmienić w obecny wózku, by był on bardziej praktyczny i przydatny.

Rodzaje wózków inwalidzkich

Wózek inwalidzki jest pojazdem, który możemy kupić w dwóch podstawowych rodzajach. Wyróżniamy wózki ręczne i elektryczne, których wybór powinien uwzględniać przede wszystkim indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością. Na rynku dostępne są także specjalne wózki sportowe i terenowe, a także wózki dostosowane do wieku, stopnia niepełnosprawności oraz określonych dysfunkcji narządu ruchu. Wybór dobrego wózka inwalidzkiego to nie wszystko, bo o możliwości pokonywania własnych ograniczeń oraz komforcie opiekunów osoby niepełnosprawnej decydują także odpowiednio dobrane akcesoria do wózka inwalidzkiego.

Jakie akcesoria do wózka poprawiają komfort osób niepełnosprawnych?

Wybór akcesoriów do wózka inwalidzkiego uzależniony jest m.in. od stopnia niepełnosprawności, stylu życia i indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością oraz jej opiekunów. Wśród często kupowanych i bardzo przydatnych akcesoriów do wózków inwalidzkich warto wyróżnić m.in.:

  • przednie i tylne koła w różnym rozmiarze i przeznaczeniu, np. inne w terenie (piach, trawa), inne do domu,
  • hamulce dostosowane do rodzaju niepełnosprawności, inne dla osób z porażeniem kończyn górnych, na jedną rękę, z przedłużeniem dźwigni hamulca,
  • rączki do pchania dostosowane do wzrostu opiekuna, o regulowanej wysokości, składane, o krótkiej bądź długiej rękojeści,
  • podnóżki dostosowywane do różnych potrzeb: z regulacją kąta stopy, odchylane, dzielone, pojedyncze,
  • boczki i podłokietniki – odchylane, zdejmowane, z regulacją wysokości, krótkie, długie, chroniące ubrania,
  • opony – pełne i pneumatyczne, z wkładkami antyprzebiciowymi, z bieżnikiem lub bez,
  • ciągi kół tylnych – w zależności od potrzeby użytkownika: powleczone gumą zwiększającą przyczepność dla osób bez chwytu, profilowane dla osób odczuwających ból w ręce, tytanowe dla osób uczulonych na aluminium.

Te elementy konstrukcyjne wózków inwalidzkich można indywidualnie dobrać do potrzeb użytkownika i sprawić, że korzystanie z wózka będzie łatwiejsze a osoba bardziej aktywna, samodzielna. Niektóre elementy dość szybko się zużywają, dlatego powinniśmy systematycznie wykonywać niezbędne przeglądy techniczne i zastępować zużyte lub uszkodzone części nowymi.

Do bardzo przydatnych akcesoriów zaliczamy także m.in. uchwyty na kule, regulowaną na pasach i oddychającą tapicerkę oparcia zabezpieczającą przed poceniem się pleców, funkcjonalne oparcia i poduszki poprawiające komfort przebywania na wózku, ekonomikę i efektywność napędzania wózka, jak również pasy do podparcia łydek i stabilizatory miednicy.

Ciekawym i przydatnym akcesorium do wózków inwalidzkich jest także napęd elektryczny do ręcznego wózka inwalidzkiego, który znacząco zwiększa jego funkcjonalność, gwarantując większą mobilność i samodzielność osobie niepełnosprawnej, szczególnie użytkownikowi, który w wyniku choroby lub urazu bardzo szybko się męczy w trakcie napędzania wózka, nie dysponuje odpowiednią siłą (osoby z SM, SMA i inne z obniżoną siłą mięśniową), któremu pokonywanie nawet krótkich dystansów sprawia dużą trudność.

zdjecie
hamulec wózka