fbpx Od czego zależy wygoda siedzenia na wózku inwalidzkim?

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego jest kluczowy dla komfortu i poczucia samodzielności osoby z niepełnosprawnością. Właściwie dobrany i ergonomiczny wózek może znacznie poprawić jakość życia, dlatego warto mieć świadomość, od czego zależy wygoda siedzenia i jazdy na wózku inwalidzkim. 

Wózki z możliwością regulacji i personalizacji

Dobre dopasowanie różnych elementów i parametrów wózka inwalidzkiego korzystnie wpływa na wygodę podczas siedzenia. Dostępny w naszej ofercie wózek inwalidzki K-Series z regulowanym podnóżkiem oferuje możliwość regulacji pochylenia lub odchylenia oparcia, wysokości podnóżka i oparcia, wysokości siedziska z przodu i tyłu, kąta siedziska czy środka ciężkości. Głębokość siedziska może być regulowana do 5 cm na przykład w wózku Invacare Action poprzez tapicerkę siedziska. Dzięki tym funkcjom użytkownik poruszać się będzie na wózku dostosowanym do swojego ciała i potrzeb, a co za tym idzie wygodniejszym. 

Jak możliwość regulacji podnóżka wpływa na wygodę siedzenia?

W kontekście komfortu jazdy bardzo istotna jest regulacja podnóżka. Dobrze wyregulowany podnóżek zapewnia lepsze podparcie dla nóg. Ale nie tylko. Zapewnia on właściwe ułożenie sylwetki ciała na wózku, bo jeśli nogi są dobrze podparte, to ciężar ciała rozkłada się na całej powierzchni od pośladków do dołu podkolanowego. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania odleżyn

Podnóżek nie może być ustawiony za wysoko lub za nisko. Jeśli podnóżek jest za wysoko i kierujący pojazdem siedzi na guzach kulszowych, to ryzyko pojawienie się odleżyn jest większe. A jeżeli jest zbyt nisko, to dochodzi do ucisku na spodnią część ud, przez co zaburza się przepływ krwi w żyłach głębokich. Może to doprowadzić do powstania żylaków oraz zatrzymania wody w okolicy kostek. Wówczas objawem są spuchnięte kostki. 

Ponadto właściwy kąt podnóżka przeciwdziała ruchom spastycznym kończyn dolnych i zapobiega wypadaniu nóg. Odpowiednio dobrana wysokość podnóżka poprawia ergonomię jazdy, poprzez to, że ciało jest bardziej stabilne. Wtedy wymagany jest mniejszy wysiłek do przejechania tego samego odcinka, ponieważ nie zużywamy energii na ustabilizowanie ciała. Dlatego właśnie warto kupić wózek inwalidzki z regulowanym podnóżkiem K-Series z naszej oferty. 

Wózki personalizowane i ze składającym się oparciem

Należy również wspomnieć o sprzedawanym przez nas składanym wózku inwalidzkim Champion z funkcją multiregulacji obejmującą kąt siedziska, kąt pochylenia/odchylenia oparcia, środek ciężkości, a także wysokość podnóżka i oparcia. W modelu Champion można też składać oparcie. Personalizacja i możliwość regulacji przekładają się więc bezpośrednio na komfort siedzenia oraz jazdy. 

Materiały i wygodne elementy wózka

Materiały użyte do produkcji wózka inwalidzkiego także mają istotny wpływ na wygodę siedzenia. Miękkie, oddychające tkaniny poprawiają komfort jazdy oraz zapobiegają podrażnieniom skóry. Poszczególne elementy wózka, takie jak dostępne u nas wygodne podłokietniki i poduszki oraz tapicerowane oparcia, również odgrywają tu kluczową rolę. W naszym sklepie istnieje też możliwość zakupu poduszek przeciwodleżynowych. 

Dynamiczne wózki z napędami

Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć ogólny komfort jazdy i siedzenia? Zamów wózek inwalidzki ze wspomaganiem elektrycznym, który ułatwia poruszanie się osobom z różnymi dysfunkcjami ruchu. Te modele wyposażone zostały w napędy elektryczne, które umożliwiają szybsze pokonywanie krótszych i dłuższych tras bez konieczności nadmiernego używania siły mięśniowej. Łatwiej i krócej wówczas siedzi się na wózku, a dodatkowo odpoczywają też ręce i nogi. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób aktywnych. Umożliwiamy wybór kilku rodzajów dostawek do wózków inwalidzkich. 

zdjecie
pacjent na wózku inwalidzkim